- KALENDARIUM

KAROL OLSZEWSKI – kalendarium

29 stycznia 1846 – Przychodzi na świat Karol Stanisław Olszewski, syn Jana i Anny ze Zwolińskich.

1863 – Porzuca naukę w gimnazjum w Nowym Sączu i udaje się do Krakowa, by dołączyć do oddziałów powstańczych. Podczas szkolenia wojskowego zostaje aresztowany.

1866 – Uzyskuje świadectwo dojrzałości w gimnazjum w Tarnowie i rozpoczyna studia chemiczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

1869 – Zostaje demonstratorem w Zakładzie Chemicznym UJ u prof. Emiliana Czyrniańskiego.

1871 – Obejmuje asystenturę w Zakładzie Chemicznym UJ.

1872 – Uzyskuje absolutorium ukończenia studiów chemicznych i wyjeżdża do na studia do Heidelbergu, gdzie uzyskuje dyplom doktora filozofii i magistra sztuk wyzwolonych.

1873 – Nostryfikuje doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim i publikuje rozprawę habilitacyjną.

1876 – Uzyskuje nominację na profesora nadzwyczajnego (bez katedry i poborów profesorskich).

1883 – Nawiązuje współpracę z Zygmuntem Wróblewskim:

4 kwietnia – skroplenie tlenu

13 kwietnia – skroplenie azotu

19 kwietnia – skroplenie tlenku węgla

1884 – Skrapla wodór w stanie dynamicznym oraz bada jego właściwości.

1888 – Po śmierci prof. Czyrniańskiego obejmuje tymczasowo kierownictwo Zakładu Chemicznego. Zostaje powołany na członka korespondenta Akademii Umiejętności.

1890 i lata późniejsze – Buduje i udoskonala urządzenia do skraplania gazów.

1891 – Uzyskuje nominację na stanowisko profesora zwyczajnego. Obejmuje na stałe kierownictwo I Zakładu Chemicznego UJ. Zostaje powołany na członka Paryskiej Akademii Umiejętności.

1892 – Początek długotrwałej choroby i zmiana trybu życia.

1895 – Skrapla i zestala argon oraz wyznacza jego najważniejsze parametry w stanie ciekłym
i stałym. Uzyskuje honorowe członkostwo Towarzystwa Lekarskiego w Wilnie.

1896 – 12 maja: zostaje wybrany na członka czynnego Akademii Umiejętności. Od władz austriackich otrzymuje order Żelaznej Korony III klasy. Wykonuje pierwsze w Polsce zdjęcie X promieniami i pierwsze zdjęcie rentgenowskie do celów diagnostycznych.

1899/1900 – Modernizuje pracownię kriogeniczną. Oznacza temperaturę inwersji zjawiska Joule a-Kelvina w wodorze.

1902 – Konstruuje pierwszą skraplarkę dławikową.

1906 – Zostaje wybrany na przewodniczącego III Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego  AU.

1907 – Zostaje powołany na członka honorowego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika.

1908 – Przekazuje AU kapitał na fundusz wieczysty AB. Uzyskuje tytuł radcy dworu.

1910 – Zostaje zaproszony do przewodniczenia Komisji Naukowej II Międzynarodowego Kongresu Chłodnictwa, który odbył się w Wiedniu w 1911 r.

1913 – Otrzymuje nagrodę im. ks. Lubomirskich za pracę: pt. Skraplanie wodoru przy uchyleniu strat zimna.

1914 – Zostaje odznaczony złotym medalem im. Jędrzeja Śniadeckiego.

25 marca 1915 – Karol Olszewski umiera. Uroczysty pogrzeb odbył się 27 marca na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

19 październik 2018 – doczesne szczątki prof. Karola Olszewskiego złożono w Panteonie Narodowym w Krakowie.