- PATRON SZKOŁY

PATRON SZKOŁY

Od 20.10.2010 roku szkoła ma imię, patrona, sztandar.

Szkoła nosi imię profesora Karola Olszewskiego.

Pełna nazwa szkoły to: Szkoła Podstawowa

im. prof. Karola Olszewskiego

w Broniszowie

Karol Olszewski urodził się 29 stycznia 1846 roku w Broniszewie koło Tarnowa. Bardzo wcześnie stracił ojca i wraz z matką przeprowadził się do Nowego Sącza. Tam rozpoczął naukę w szkole podstawowej. W trakcie nauki w gimnazjum w 1863 roku wybucha powstanie i młody Karol wstępuje do oddziałów powstańczych.

W roku 1866 Olszewski rozpoczyna studia chemiczne i fizyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Za swoje umiejętności w nauce zostaje demonstratorem w zakładzie Chemii UJ. Po otrzymaniu absolutorium, otrzymuje rządowe stypendium i wyjeżdża do Heidelberga. Tam pod okiem takich naukowców jak Bunsen i Kirchhoff uzupełnia swoje kwalifikacje. Po obronie pracy doktorskiej i uzyskaniu doktoratu, Karol wraca do Polski.W Krakowie Olszewski zostaje mianowany profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Jagiellońskim i obejmuje katedrę Chemii Nieorganicznej.W trakcie pracy nawiązuje kontakt i współpracę z Zygmuntem Wróblewskim (prof. na wydziale Fizyki UJ). Razem pracują nad metodą skraplania gazów. Tworzą metodę kaskadowego skraplania gazów w coraz niższych temperaturach i w kwietniu 1883 roku dokonują pierwszego na świecie skroplenia tlenu, a potem azotu. W dalszych pracach udało im się zestalić tlenek węgla(IV) i alkohol, a także skroplić wodór, argon i zestalić argon.

Karol Olszewski umiera 25 marca 1915 roku. Został pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Tablica pamiątkowa poświęcona patronowi szkoły umieszczona jest na dolnym korytarzu na wprost drzwi wejściowych szkoły. Zawsze przypominać będzie społeczności szkolnej postać wielkiego Rodaka Karola Olszewskiego.

Kącik Pamięci na terenie szkoły jest miejscem upamiętniającym postać naszego Patrona, poświęconym kultywowaniu Jego pamięci. Stanowi on stałą ekspozycję  jego biografii i symboli. Dzięki współpracy z Panią Doktor Krystyną Łopata z Wydziału Chemii UJ w Kąciku Pamięci znajdują się cenne pamiątki dotyczące pracy i życia prywatnego Karola Olszewskiego. Umieszczona jest także gablota ze sztandarem szkoły.