- SZKOŁA DZIŚ

Wizerunek szkoły

Szkoła Podstawowa im. prof. Karola Olszewskiego w Broniszowie położona jest na niewielkim wzgórzu, z którego rozchodzi się malowniczy widok na okoliczne domy, pola i wsie. W tym miejscu istnieje od 1963 roku, w roku 1993 uległa modernizacji i przebudowie. Szkoła w Broniszowie jest głównym ośrodkiem kultury i oświaty wsi. W karty jej pamięci zapisało się wielu wspaniałych nauczycieli, wychowawców i uczniów, wiele interesujących wydarzeń, które tworzą historię szkoły.

Nauka odbywa się w ośmioklasowym systemie. W szkole znajduje się 7 sal lekcyjnych. Jedna z nich to sala komputerowa wyposażona w 11 komputerów. Dwie sale na parterze zajmują oddziały przedszkolne. W szkole funkcjonuje biblioteka, w której mieści się internetowe centrum informacji multimedialnej. Na pierwszym piętrze jest zastępcza sala gimnastyczna, na parterze znajduje się też jadalnia dla dzieci, w której podczas długiej przerwy uczniowie spożywają posiłki. Poprzez udział w różnych rządowych programach baza szkoły jest wzbogacana w nowoczesne pomoce dydaktyczne – min. tablice interaktywne i interaktywne monitory dotykowe, które umożliwiają wykorzystanie nowych technologii do wspomagania procesu kształcenia naszych uczniów.

W szkole działają organizacje szkolne, uczniowie mają możliwość uczestniczenia w zajęciach pozalekcyjnych, podczas których poszerzają swoją wiedzę i rozwijają kreatywność myślenia.  Nasi uczniowie chętnie biorą udział w organizowanych w szkole i poza nią konkursach min. recytatorskich, czytelniczych, ortograficznych, plastycznych, przyrodniczych i sportowych. W trosce o kulturę słowa, pamięć o ważnych wydarzeniach historycznych, okolicznościowych organizowane są liczne akademie. W celu umocnienia współpracy ze środowiskiem lokalnym organizowane są imprezy środowiskowe, od wielu lat kwitnie współpraca  miedzy innymi z GOKiW i Biblioteką oraz GOPS w Wielopolu Skrzyńskim. Szkoła współpracuje z wieloma instytucjami: UJ w Krakowie, IPN w Rzeszowie, Komendą Powiatową Policji w Ropczycach, Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną, Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Ropczycach, Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich „Broniszowianki”, OSP Broniszów, Podkarpackim Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie.

Szkoła realizuje różne zadania, które sprzyjają tworzeniu jej tożsamości, „osobowości”. Do nich między innymi  należą: zdobywanie rzetelnej wiedzy przez ucznia, rozwój twórczych uzdolnień, zapewnienie bezpiecznej opieki, poznanie dziedzictwa kulturowego, kształtowanie właściwych postaw patriotycznych, ekologicznych.

Wszyscy nauczyciele, którzy pracują w naszej szkole, starają się  rzetelnie realizować stojące przed dzisiejszą szkołą zadania. Dzięki temu poprawia się jakość i efekty pracy szkoły, wzrasta wyposażenie ucznia w umiejętności określone w programie nauczania. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności uczniowskiej, nauczycieli, niektórych rodziców obraz naszej szkoły ulega ciągłym zmianom, które podążają do kreowania pozytywnego wizerunku szkoły w środowisku lokalnym.

W ostatnich latach ogromnej zmianie uległ także wizerunek zewnętrzny szkoły. Na działce szkolnej powstał plac zabaw, boisko wielofunkcyjne z siłownią terenową, ogródek z roślinami ozdobnymi. Budynek szkoły zyskał nowe pokrycie dachowe, zieloną elewację z kostką brukową wokół.