- NADANIE IMIENIA SZKOLE

Uroczystość nadania imienia prof. Karola Olszewskiego

Szkole Podstawowej w Broniszowie

20 października 2010 roku odbyła się  uroczystość nadania imienia prof. Karola Olszewskiego i prawa posiadania sztandaru. Był to szczególny dzień w historii naszej szkoły, który na zawsze pozostanie w pamięci i sercach całej społeczności szkolnej.

Uroczystość rozpoczęła się przemarszem ze szkoły do kościoła w Broniszowie na Mszę Świętą, podczas której został poświęcony Sztandar Szkoły. Homilię wygłosił absolwent szkoły ks. dr Andrzej Pociask, obecnie profesor Seminarium Duchownego w Rzeszowie. Po nabożeństwie orkiestra, poczty sztandarowe, drużyna „Strzelców”, zaproszeni goście oraz nauczyciele, uczniowie i rodzice udali się do szkoły. Wszyscy uczestnicy uroczystości zgromadzili się pod tablicą pamiątkową.

Doniosłym momentem części oficjalnej było odsłonięcie tablicy pamiątkowej przez Wójta Gminy Wielopole Skrzyńskie pana Czesława Leję, Przewodniczącego Rady Gminy pana Roberta Pieczonkę i Sekretarz Gminy panią Krystynę Wlezień oraz jej poświęcenie, którego dokonał  Ksiądz Dziekan dekanatu wielopolskiego, proboszcz parafii Brzeziny Józef Kłosowski i Ksiądz Proboszcz parafii Łączki Kuch. Marian Baran.

W dalszej części uroczystości odśpiewano Hymn Państwowy.  Dyrektor szkoły pani Teresa Świniuch powitała i przedstawiła przybyłych gości. Społeczny zastępca dyr. szkoły pan Dariusz Wielgus zapoznał obecnych z  historią szkoły. Z kolei referat przybliżający postać Karola Olszewskiego wygłosiła dr Krystyna Łopata z Wydziału Chemii UJ.

Następnie Przewodniczący Rady Gminy odczytał uchwałę o decyzji nadania imienia szkole, po czym wręczył ją pani dyrektor.

Kulminacyjnym punktem uroczystości stało się przekazanie Sztandaru Szkoły. Jego fundatorami  byli mieszkańcy Broniszowa. Rada Rodziców przekazała sztandar na ręce dyrektora szkoły. W tej  uroczystej chwili dyrektor szkoły ucałowała sztandar i po zaprezentowaniu wręczyła go uczniom.  Po przybliżeniu symboliki sztandaru przedstawiciele klas, nauczycieli oraz rodziców złożyli ślubowanie.

Po czym nastąpiły wystąpienia szacownych gości przybyłych na tą wspaniałą uroczystość. Zaproszeni goście nie szczędzili serdecznych słów podziękowań, gratulacji
w wyborze patrona szkoły, uznania dla działalności szkoły oraz ciepłych życzeń

Po przemówieniach gości i części oficjalnej ceremonii nadania imienia szkole nastąpiła część artystyczna, w której uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. „Ta Ziemia była Jego Domem”.

Na zakończenie dyrektor szkoły podziękowała przybyłym gościom za uświetnienie uroczystości swoją obecnością, za ciepłe słowa, życzenia i gratulacje. Słowa podziękowań skierowała także do nauczycieli za wkład pracy włożony w przygotowanie uroczystości oraz do Rodziców i całej Rady Rodziców za zaangażowanie i pomoc. Zaprosiła do obejrzenia Kącika Pamięci poświęconego Patronowi, zwiedzenia budynku szkoły, przygotowanych wystaw prac uczniowskich oraz dokonywania wpisów w Księdze Pamiątkowej. Wszyscy goście otrzymali pamiątkowe foldery i broszurę opisującą historię, życie i działalność szkoły. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców w Budynku Wielofunkcyjnym w Broniszowie

Całość uroczystości uświetniona została w szczególny sposób przez orkiestrę dętą OSP w Brzezinach, Chór Parafialny z Brzezin, Drużynę „Strzelców” z Gimnazjum
w Wielopolu Skrzyńskim oraz poczty sztandarowe z: ZSZ im. prof. Karola Olszewskiego
w Sędziszowie Młp., Gimnazjum Wielopole Skrz., SP w Brzezinach, OSP w Broniszowie.

Cała uroczystość przebiegała w miłej atmosferze, sprzyjała również piękna słoneczna pogoda. Było wiele kwiatów, podziękowań i chwil wzruszenia.

Aby ta ważna historyczna chwila mogła zaistnieć potrzebna była także pomoc finansowa, której udzielili SPONSORZY:

Rada Gminy Wielopole Skrzyńskie

Zarząd Spółki Zakłady Magnezytowe „ROPCZYCE” S.A.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wielopolskiej im. T. M. Kantora

„KABANOSPOL” Wielopole Skrzyńskie

Bank Spółdzielczy Wielopole Skrzyńskie

FH-U-P „AGROL-BUD” – Marek Tęczar

Sklep Spożywczo-Przemysłowy – Józef Ochab

Sklep Spożywczo-Przemysłowy – Zbigniew Tobiasz

Firma AGRO-VET – Wiesław Lech

PK-U „WĘGLOBUD” – Andrzej Hajduk

Radny Powiatowy – Zbigniew Pasela

Firma TRANSPOL – Czesław Siuśko

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby uroczystość nadania imienia naszej szkole mogła odbyć się w tak okazałej oprawie i miłej atmosferze. Z najlepszymi życzeniami serdecznie dziękuję.

Teresa Świniuch

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.