- O programie

O programie

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Dowiedz się więcej na https://www.gov.pl/web/laboratoria

Celem programu jest zwiększenie jakości i możliwości zdobywania przez uczniów wiedzy w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii. Chodzi również rozwijanie umiejętności manualnych, kształtowanie samodzielnego i technicznego myślenia, a także nauka pracy w zespole i dobrej organizacji pracy. Ważnym aspektem programu jest też chęć dostosowania poziomu edukacji do aktualnej innowacyjności i rozwoju technologicznego.

Laboratoria Przyszłości to rządowe wsparcie finansowe dla szkół, które umożliwia zakup odpowiedniego wyposażenia technicznego, m.in.:

•  drukarki 3D i akcesoria (aplikacje, slicery),
  • mikrokontrolery i akcesoria (wzmacniacze, płytki prototypowe, sensory),
  • sprzęt do nagrań (oświetlenie, kamery, mikrofony, akcesoria),
  • wyrzynarki stołowe, laminarki, wiertarko-wkrętarki akumulatorowe,
  • Gogle VR,
  • Roboty edukacyjne.

Pełny katalog sprzętu obejmuje 175 pozycji, z których dyrektorzy szkół mogą wybrać potrzebne wyposażenie. Składa się on z dwóch części:

• wyposażenia podstawowego (szkoły obowiązkowo muszą zakupić je w ramach otrzymanego wsparcia lub z innych środków. Sprzęt należący do tej kategorii musi znaleźć się na wyposażeniu każdej szkoły podstawowej w Polsce od 1 września 2022 roku, a od roku szkolnego 2022/23 szkoły będą miały obowiązek udostępniania go uczniom),
  • wyposażenia dodatkowego (sprzęt, który może zostać wybrany zgodnie z potrzebami danej placówki).